Články

Vytlačiť

Sviatok Troch kráľov

Traja králi sú označovaní v histórii ako mágovia, či mudrci a nazývajú sa Gašpar, Melichar a Baltazár. Vynikali múdrosťou a podľa tradície pochádzali z Východu.

V minulosti sa v slovenskom prostredí tradovalo vysväcovanie príbytkov. V predvečer sviatku Troch kráľov chodil po dedinách katolícky farár a svätenou kriedou nad dvere písal iniciály G+M+B. Ľudia kedysi verili, že 6. januára skutočne chodia traja králi po svete a ak nájdu nad dverami nápis G+M+B, tomu domu donesú šťastie.
Na sviatok Troch kráľov si dávali katolíci posvätiť v kostoloch sviečku, kriedu, cesnak, soľ a iné predmety, ktoré potom používali počas roka, hlavne na ochranu pred zlými silami. Po príchode z kostola, cesnakom a svätenou vodou urobili tri kríže na každé dvere, aby tak zabránili prístup strigám do domu. Svätenú sviečku zapaľovali napríklad počas búrok a trojkráľovou kriedou maľovali kruh alebo obkresľovali ňou okná, aby žiadne strigy, ani iné zlé sily nemali prístup do domu, či stajne, kde mali svoj dobytok.

Vinšovanie bolo súčasťou sviatočného dňa, hrávali sa aj rôzne ľudové hry, ktoré pripomínali príchod mudrcov k Ježiškovým jasličkám.

Dňom Troch kráľov sa končí vianočné obdobie. Tradícia hovorí, že sa musia dojesť posledné zvyšky novoročných jedál. Ak by ich gazdiná odkladala alebo šetrila nimi, mal byť potom celý nasledujúci rok v rodine v znamení šetrenia a biedy.

„Vinšujeme vám troch kráľov, aby ste mali celý rok z hojnosti ich darov: z múdrosti, obetavosti, pokory, vytrvalosti, bohatstva aj zo štedrosti. Od troch kráľov po Hromnice, od Popolca po Turíce a potom až do Vianoc"

Mgr. Miroslava Gáborová
etnológ

traja krali

Kto je Online

Práve tu je 77 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com