Posolstvo sv. Ladislava v Trebišove

(Panelová výstava a výstava nálezov z Trebišova zo stredoveku k 940. výročiu nástupu Ladislava I. na trón a 825. výročiu jeho vyhlásenia za svätého.)

Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove, zariadenie Košického samosprávneho kraja sprístupnilo v uplynulých dňoch výstavu, ktorá prezentuje život sv. Ladislava s prepojením na históriou Trebišova z obdobia, ktoré je menej známe širokej verejnosti, s čím sa zapája Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína do pamätného roka venovanému sv. Ladislavovi.

S freskami o svätom Ladislavovi, idolovi stredovekého rytiera sa môžeme stretnúť v kostoloch na území Slovenska viac, než v iných krajinách. Možno Sedmohradsko sa môže pýšiť rovnakým počtom fresiek. Prečo ich je toľko? Prečo práve tento kráľ? Ako to súvisí s Trebišovom? Prostredníctvom výstavy dostanete odpoveď nielen na tieto otázky, ale aj na to, prečo sú na trebišovskom cintoríne pri zaniknutom kostole sv. Ducha z 11. a neskoršieho storočia byzantské kríže a ako sa k tomu všetkému viažu pavlíni.

Raritou sú popri nálezoch aj listy z Anjuovského Legendária, v súčasnom ponímaní je to „komix" vytvorený pre deti v rokoch 1320-1340 o svätých. Šesť listov s legendami sv. Ladislava poskytol Vatikán na účely prezentácie počas pamätného roka. Na Slovensku boli a sú vystavené iba v Trebišovskom kaštieli.

11. storočie je obdobím zmeny vo viacerých oblastiach v celej strednej Európe. Od viery cez vojny vrátane zákonov vlastne všetko prechádza zmenou. Zmena ak nie je riadená, tak prináša chaos, a do tohto chaosu vstupuje človek s víziou, pevnou rukou a čistou vierou. Prinesie nielen úspechy a poriadok, ale aj zázraky vďaka svojej hlbokej viere. Cieľom tejto výstavy je ukázať, že jeho príklad života má posolstvo aj pre súčasnosť: mať vízie a odhodlanie meniť veci k dobrému požehná aj samotný Pán, najmä ak vízie a odhodlanie vychádzajú zo zákonov viery.

Výstava potrvá do 28. februára 2018.

 

Kto je Online

Práve tu je 258 návštevníkov a žiadni členovia on-line

Rýchly kontakt

Múzeum v Trebišove
M. R. Štefánika 257/65
075 01 Trebišov
Tel: +421 56 672 2234, 0905 212 621
Email: muzeumlektorky [@] gmail.com